SuperMathmaticMan SuperMathmaticMan
  • 19-12-2016
  • Mathematics
contestada

Alan buys 6.4 gallons of gas for $24.64 . Find the unit price in dollars per gallon. If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

NEEDHELPASAP2 NEEDHELPASAP2
  • 19-12-2016
The correct answer is $3. 85
Answer Link
fallsbro000 fallsbro000
  • 19-12-2016
To find the unit price per gallon, divide the total cost by the number of gallons. This gives you $24.64 / 6.4 = $3.85. 
Answer Link

Otras preguntas

what key advances in knowledge and technology allowed Europeans to explore these new areas?
Cindy's truck get 16 miles per gallon plans to buy a hybrid car that gets 48 miles per gallon and cost 20,599 how many miles what Cindy have to drive the new ca
R=wp solve for p ...........
a cat and dog shelter houses 23 animals there are 5 more cats x than dogs y. Write and solve a system of linear equations to find the numbers of cats and dogs i
which legislation helped solve the unregulated big business?
The Treaty of __________ is the last event on the timeline.
A box of chalk and 2 staplers cost $10. Three boxes of challenge and 2 staplers cost $18. Find the total cost of 1 box of chalk and 1 stapler.
what is 0.326 written in word form & expanded form
The product of X and 7 equals 28
How dose an ocean wave change when it reaches shallow water