talandaher talandaher
  • 16-10-2021
  • Mathematics
contestada

The total cost to buy 12 candy bars if each one costs the same
translate to math expression.

Respuesta :

Kayle130978
Kayle130978 Kayle130978
  • 16-10-2021
If I am correct, then the equation would be y=12c

The y is how much the candy bars cost in the end.

12 is the number of candy bars you are buying

And c is how much each candy bar costs.

Let’s say that the candy bars each cost $4. Then the equation would be Y= 12(4)

12(4) is 48 so y=48

I hope I’m right and if I am, plz give brainliest
Answer Link

Otras preguntas

In paragraph 2 of the article, the author states, “Children are being exposed to high levels of violence in movies, television, and other media throughout the s
Little Golden Book Cinderella and Grimm Brothers "Cinderella" similutudes
Which of the following is a method for opening a file? Dragging the file to the start button O Double-clicking on the file icon Dragging the file to the taskbar
NEED HELP ASAP pls WILL GIVE POINTS Solve for x.
What are some characteristics of the land that make the western United States geographically diverse?
A vessel contains 30 mL of water. A sample of 5.0 g of copper metal is dropped into this vessel, raising the level of water in it to 40 mL. What is the density
Me need helpppppppppppppl
What is the quotient of (2x3 – 29x + 13) ÷ (x + 4)?
Which leg of the Triangular Trade was considered to be the "Middle Passage?"
3 movie tickets cost $36. At this rate, what is the cost per ticket? a $12 b $39 c $15 d $108