3781213 3781213
  • 17-10-2021
  • Mathematics
contestada

Task 3: Eight avocados cost $4.

How much do 16 avocados cost? Explain your reasoning.

Respuesta :

whiskers9k1 whiskers9k1
  • 17-10-2021

Answer:

If eight avocados is equal to four dollars, then sixteen (eight times two) is equal to eight dollars. Since you can't add another eight avocados to get twenty, you would add half of eight, which would also be half of the cost of eight. Adding four to sixteen gets you to twenty and adding two dollars to eight gets you to ten dollars.

Step-by-step explanation:

Answer Link
clem222 clem222
  • 17-10-2021
16 avocados would cost 8 dollars. We know this because each avocado costs $0.50 so 16(0.5)=$8
Answer Link

Otras preguntas

Ms.brown biked 35 miles in 2.5 hours. how many miles could she bike in 3 hours at the same rate?
if 120 is marks is 60% what is full marks
Which of the following best describes the kingdom of Benin? a. It was an Islamic empire that invaded neighboring Mali. b. Its people were fierce warriors, clev
5 oraciones con la palabra bat
Why are first impressions impossible to change?
When electrons are removed from the outermost shell of a calcium atom, the atom becomes?
How did the whiskey rebellion affect the government and society of the united states today?
how many justices are on the Supreme Court
Describe how the interaction between an enzyme and its substrates changes a chemical reaction.
I need help finding out what 7x8 is