fathiyamalarriff fathiyamalarriff
  • 17-10-2021
  • Mathematics
contestada

Salmah bought 2 mangoes and 3 peaches for $14.85 A mango cost thrice as much as a peach. Find the cost of each mango.​

Respuesta :

bayan00
bayan00 bayan00
  • 17-10-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

Each mango costs $1.65

Answer Link
johnesquivel34
johnesquivel34 johnesquivel34
  • 17-10-2021
Each mango costs 4.95 dollars
Answer Link

Otras preguntas

________ is the possibility that the borrower's creditworthiness is reclassified by the lender at the time of renewing credit. ________ is the risk of changes i
A cover letter begins with a[n)
What is a set of best practices that helps an organization to maximize the benefits of an information system, while at the same time establishing appropriate co
What were the 2 major developments that took place in West Africa roughtly 3 thousand years ago?​
Suppose that Matthew set up a system to measure the performance of his company. He investigates any process variations that cause him to miss his goals, and he
Martin chose two of the cards below. When he found the quotient of the numbers, his answer was -16/9. Write the division problem that Martin solved
x plus 8 minus 2is greater than or equal to 2​
How much will the architect pay for a drawing table with a $240 original price tag?
A laptop that originally cost $2000 is on sale for 55% off. What is the sale price of the laptop? What was the amount of the discount?​
Oyster crackers are a complement for clam chowder. If the price of clam chowder falls, the quantity of clam chowder demandedfallsriseswhichraiseslowersthe deman