aperez0613 aperez0613
  • 17-10-2021
  • Mathematics
contestada

Sarah is buying jelly beans for her best friend's birthday party.
​
​She buys a bag of
10

l
b
10 lb of jelly beans that costs
$
45
$45.
​
​Sarah is wondering how much does
1
l
b
1lb of jelly beans cost?

Respuesta :

prasamsharayamajhi
prasamsharayamajhi prasamsharayamajhi
  • 17-10-2021

price for 10lb jelly beans =$45

price for 1lb jelly beans =$45/10

=$4.5

1lb of jelly beans costs $4.5

Answer Link

Otras preguntas

Which one of the following statements regarding the impact of physical activity on the cardiovascular health of pregnant women is most accurate? A. Physical a
Neurons are not connected; they transmit signals across a space called a _____.
Why is a shell considered to be biotic
ski resort charges snowboarder fee of $40 plus 8.5 per hour c(t)=__t+_____
one key difference between bentham's and mill's respective versions of utilitarianism is that
How can knowledge from other activities help you be successful in basketball?
Find the sum of 19x3+1(14x+4x3)
Water quality is a greater concern for sub saharan africa's ____ population
Which ordered pair is a solution of the inequality? y is greater than or equal to 4x-5
What do capillaries do