zaydenjace06
zaydenjace06 zaydenjace06
  • 17-10-2021
  • Mathematics
contestada

Yarn is sold for $24 for every 5 feet. You need 7 feet for a science project. How much will you need to pay for the 7 feet of yarn?

Respuesta :

mattwisey26
mattwisey26 mattwisey26
  • 17-10-2021
You will pay $33.60 :)

$24 divided by 5 feet is $4.80 per foot
$4.80•7 feet is $33.60
Answer Link

Otras preguntas

4x – 5.2y + 6y + 7.9x – 8x *
Mira has breakfast at a restaurant. She leaves a 20% tip of $1.80. What is the price of Mira's breakfast, before tip? $
15. The equation which gives therelationship between the cell potentialand the concentrations of the cellcomponents is called -- (a) Nernstequation (b) likovice
b 4 10 b = ✓ [?] Pythagorean Theorem: a2 + b2 = c2
I had become angry, however when I cooled down and reflected upon my behaviour, I realized that…
Round 43.131 to the nearest tenth ​
Explain prions in relation to proteins.
Is this correct? Please answer ​
Find the value of x.
2r - 8r + 16 its factoring trinomials ​