drinkshiraz5 drinkshiraz5
  • 17-10-2021
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for $6. Each lemon was the same price.
What was the cost for 1 lemon?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-10-2021

Answer:

75¢

Step-by-step explanation:

Step 1: Divide 6 by 8

[tex]\frac{6}{8}\\\\6\div 8\\\\0.75[/tex]

The cost for 1 lemon is 75 cents.

Answer Link

Otras preguntas

write five ten thousandths as a decimal
Solve using elimination method. 2x+3y=7 and 4x+2y =-6 A) one of (32,-19) or (6,-5) B) one of (0,1) or (2,0) C) one of (-3,1) or (2,1) D) one of (4,–1) or (-4,5
I need to learn spanish in these words... what are these words in spanish lollipop candy cane christmas tree happy new year and christmas eve christmas day
An object falls freely from the rest near the surface of the earth. What is the speed of the object when it has fallen 4.9 m from its position?
Huntington's disease causes a slow degeneration of the nervous system, beginning at about age fifty. Patients with Huntington's disease lose control of their li
If a word is capitalized in the middle of a properly written sentence , chances are the word is
If a word is capitalized in the middle of a properly written sentence , chances are the word is
Wendy brother drank 3/10 of the gallon of the milk.what percent of the milk did he drink?
what multiplied by what other then 2 equals 232
Describe where Upper Egypt was located. Where did it start? At what location did it end?