Seudónimo Seudónimo
  • 18-10-2021
  • Mathematics
contestada

if 3 oranges cost 1.75, how much would 20 oranges cost?

Plz describe how you solved! only answer if you know, brainly will be given to whoever deserves it the most.

Respuesta :

8555cashio
8555cashio 8555cashio
  • 18-10-2021
1.75 divided by 3 = 0.5833
So 20 x 0.5833 = 11.66
The answer is $11.66 for 20 oranges
Answer Link

Otras preguntas

Two colorless solutions are mixed together. Bubbles form as the solution is stirred. Give TWO possible explanations for this result.
how do you write and solve one step inequalities
Write a balanced chemical equation for the reaction of solid potassium with liquid water.
a geologist is studying rock layers in an old river bed, and he finds a fossil of a fish and a horsetail rush in the same rock layer. According to the law of fa
what is the relationship between coordinates and distance
Which of these best describes a line?
Which of the following words may be used to introduce an adverb clause? Select all that apply. if though while who
The thai stir-fry tastes great! loretta said. (action verb or linking verb)
I need the volume and surface area. Before tomorrow.
Which two sentences accurately describe the content of a lyric poem?