mariathegamegirl
mariathegamegirl mariathegamegirl
  • 18-10-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of a gallon of gasoline at a gasoline station where a sale of 6.8 gallons costs a customer $9.18?

Respuesta :

theasianinny3
theasianinny3 theasianinny3
  • 18-10-2021

Answer:

$1.35 a gallon

Step-by-step explanation:

$9.18 / 6.8gallons = $1.35 per gallon.

Answer Link

Otras preguntas

Coral reefs are ideal breeding grounds for a variety of fish and sea creatures, and coral is considered a foundation species. Unfortunately, coral reefs are fra
how in life in the colonies has changed since the British have taken a greater interest in the colonies?
draw a radio program with three segments.
As European nations became involved in World War I in 1914, the United States was a .enjoying a strong economy and reaching out to countries in Asia. b .chang
The additional unit of happiness that you receive from a decision is called the
If I was doing 3n - 24 what would I do to factor out the coefficient? I thought maybe you would inverse the 3n by dividing 24 by 3..?[tex]3n - 24[/tex]
what is the abbreviation for deciliters
Propose a general formula for f^(n)(x-1)^1/2
What major reforms did the National Assembly introduce
Choose the correct reflexive pronoun: Margarita ___ cepilla frente al espejo Yo ___ baño en la ducha. Mariana y Sofía ___ visten con abrigos. José ___ pone tr