skylarmckenzie44 skylarmckenzie44
  • 18-10-2021
  • Mathematics
contestada

cost $49.00
mark up 25%
how much does the item cost?​

Respuesta :

Sadxsnake
Sadxsnake Sadxsnake
  • 18-10-2021

Answer:

the item now costs $63.21

Answer Link

Otras preguntas

What do you understand by the term "HISTORY"?
Factor the following trinomial, if possible 4x^2 + 4x - 3
Which equation is the inverse of y = 7x2 – 10?
If the hypotenuse of a right triangle is 2 sqrt 3 units long and one legs is sqrt 3 units long, how long is the other leg? a. 3 b. 2 sqrt 3 c. sqrt 3
Categorize the following analogy: Hump is to camel as shell is to snail. a. object and location b. part to whole c. performer and action d. object and funct
Choose the method of pay that would result in the most earnings for one month on sales of $60,000. a. Straight commission of 6% on all sales. b. Monthly salar
What type of money did the Greenback Party recommend? (a) easy (b) sound (c) hard (d) loud
What do you understand by the term "HISTORY"?
If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost? Round your answer to the nearest cent.
What three even numbers add up to 54