pinkpixi88 pinkpixi88
  • 19-10-2021
  • Mathematics
contestada

⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️Kevin part 17 pounds of rice for seven dollars how many dollars did he pay per pound of rice

Respuesta :

laylagray891 laylagray891
  • 19-10-2021

Answer:

$0.41

Step-by-step explanation:

Find the unit rate per pound.

Just do 7 divided 17 which is 0.41 when rounded to the nearest cent. Therefore he pays $0.41 for pound.

Answer Link

Otras preguntas

what can you infer about beowulf from details he shares with hrothgar?
Grace rolls a fair, 6-sided die 50 times. What is the probability that she rolls at least one 6? Round your answer to 4 decimal places. O 0.0001 0.1389 0.3333 0
What is King's point of view in the speech?
Plz help due tomorrow
(-3,1) (4,2) slopeShow work pls
What is the best predictor on how a supreme court justice is going to vote?
what would the answer to this math problem? 27.4-3.2×2
What is 86 + (-32) ?
WILL GIVE BRAINLIEST IF RIGHT PLEASE HELP! Which diagram best shows how the actions of the British government helped lead to the creation of the Constitution?
Use the slope formula (m = Y2 - Y1 ) to find the slope of a line given two points. X2 – X1 -1 (-7, -3) and (-6, -4) x 1 (1, 6) and (-3,0) 1.5 (7, 2) and (0, -5)