sparingkarma sparingkarma
  • 19-10-2021
  • Mathematics
contestada

A bottle of grape juice costs 6.50$ of you buy 6 bottles you can get 10%discount workout how much you save if you buy 6 bottles

Respuesta :

8555cashio
8555cashio 8555cashio
  • 19-10-2021
$6.50 x 6 = $39 but buying six hives a 10% discount which would be $3.90 OFF
$39-3.90= $35.10
Your answer is you save $3.90 by buying six bottles
Answer Link

Otras preguntas

Tina Zappa purchased a three-pack of facial tissues for $2.98. What is the unit price per pack rounded to the nearest tenth of a cent?
How did industrialization spread to the continent of Europe? The United States shared its expertise in exchange for resources. British workers secretly brought
Vikram is baking bread that calls for 3 3/4 cups of flour. If he makes only 1/4 of the recipe, how much flour will he need? Number model: Answer:
An atom of an alkaline earth metal reacts with another element to form a compound. Which element MOSTLY LIKELY combined with the alkaline metal? A) iron B) ne
How would you solve for this?
Which economic activity in New France created the greatest amount of income for France?
What is the value of the second quartile (Q2) of the data set?
Which sentence best describes the dramatic situation of Langston Hughes’s poem “Theme for English B”? A.)A teacher has asked a black high school student to writ
Which of the following statements best describes the United States and the Soviet Union after World War II?
If a story were set in a children's park, which image would best symbolize friendship? A.One child pushing another on the swing B.A father playing catch with hi