reneeshelby1961
reneeshelby1961 reneeshelby1961
  • 19-10-2021
  • Mathematics
contestada

page. 1.06 lb of lettuce for 2.05 what does lettuce cost per pound rounded to the nearest cent no links please just answer the question​

Respuesta :

skylarowans
skylarowans skylarowans
  • 19-10-2021

Answer:

I don't think anyone understands the question

Answer Link
mhanifa
mhanifa mhanifa
  • 19-10-2021

Answer:

  • $1.93 per pound

Step-by-step explanation:

Use ratios to solve:

  • 1.06 lb → $2.05
  • 1 lb → x

x = 2.05/1.06 = $1.93 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Which characteristic of English government originated during the Glorious Revolution?
Which of the following is NOT a characteristic that all living things share? A) a cellular organization B) using energy C) movement D) reproduction
what country did germany and the soviet union secretly agree to divide between them?
Which phrases describe ideas from the Italian Renaissance that spread to northern Europe? Choose all answers that are correct. A. returning to the value of unqu
Who wrote a history of the war between Athens and Sparta? A. Thucydides B. Sophocles C. Euripides D. Herodotus
Lyle can paint a room in 3 hours. Selena can paint a room with the same dimensions in 2 hours. If they work together, how many hours does it take them to paint
Sirena is scuba diving and is a little more than 15 feet below sea level. Which choice could represent her altitude?
____ waves occur when the motion o the medium is parallel to the direction of the wave...
How did the Missouri Compromise deal with the issue of slavery?
If I have right angle triangle with a hypotenuse of 12meters and an angle of 60degrees what is the length