leverage9249 leverage9249
  • 20-10-2021
  • Mathematics
contestada

The class pet eats 1/4 cup of food each day.The teacher needs to buy enough food for 3 weeks.How much rabbit food does she need to buy?

Respuesta :

karmashipsdnf
karmashipsdnf karmashipsdnf
  • 20-10-2021

Answer: 5.25 (pounds?)

Step-by-step explanation: 7 * 3 = 21. Multiply 21 and 1/4.

Answer Link

Otras preguntas

During colonial times, ships called traders were used to import and export goods. Winds helped propel the ships to and from Europe and North America. What were
Why were the French mad at the English colonists
WHAT WAS THE SIGNIFICANCE OF JERUSALEM TO JEWS IN EXILE IN BABYLON
New York City became the nation’s greatest commercial center because
What were African slaves most often sold to Europeans in exchange for? A. gold B. salt C. guns D. oil
what is 10.261 divided by 3.1
Do enzymes weaken or strengthen chemical bonds? Are enzymes used up in a chemical reaction? Identify 3 factors that could denature an enzyme.
What is 17 divided by 4 in a fraction
Find the value of |5-7| ? What is the value of |12.4 - 16.1| ? Point A has a coordinate of -2 and point B has a coordinate of 7. AB = _____
How did a new movement within Judaism lead to the development of a new faith?