ehabcarol1054 ehabcarol1054
  • 20-10-2021
  • Mathematics
contestada

A 14 ounce can of tomatoes costs $2.80. How much money per ounce do the cans cost?

Respuesta :

rarediamond87628
rarediamond87628 rarediamond87628
  • 20-10-2021

Answer:

$39.2 per pound

Step-by-step explanation:

First off, you know that there are 14 ounces of tomato.

Then you know that each can cost $2.80

After that, you have to multiply 14*2.80 to get $39.2

So the answer is $39.2

Hope this help you :)

Answer Link

Otras preguntas

What was the Cherokee Response to Removal
What is a compound of DNA Molecule attached to a sugar portion?
List at least three countries from each of the four European physiogeographic regions.
Claudia's calculator will generate random numbers. She sets it to generate a number from 1 to 5 one hundred times. She then calculates the relative frequency of
How did the failures of f. scott's father affect his life and attitudes?
Which theory of light, the wave theory or the particle theory, did the findings of young, maxwell, and hertz support?
Can you help with these two? And can you explain how to do these?
logarithnic & exponential form
in which number is the value of the 5 ten times the value of the 5 in 10.059?
Which sentence uses an article that points out a general noun? A. Mom fed the apple pieces to my little brother. B. Mom cut an apple into small pieces.