chazzy6277 chazzy6277
  • 20-10-2021
  • Mathematics
contestada

If 20 apples cost N300 how many apples can be bought for N1875

Respuesta :

KiaraFry
KiaraFry KiaraFry
  • 21-10-2021

Answer:

28125

Step-by-step explanation:

300÷20=15

15×1875=28125

Answer Link

Otras preguntas

How do I solve this equation 6+4/5b=9/10b
How do I find the integral ∫10(x−1)(x2+9)dxint10/((x-1)(x^2+9))dx ?
You have 90 square feet of space available for your fort. What is the maximum value of x feet that you can add to the length?
Write 3,604,839,007 in expanded form
What is the simplified form of the following expression?
solve by factor , the positive square root of 21904
Why did members of the Great Plains group have different homes at different times of the year?Great plains group- native americans
Which statements about immigrants in the late 1800s are true?Choose all answers that are correct.  A.Many immigrants had skills that allowed them to demand high
what number completes the following equation  8x(40+7)=(8x?)+(8x7)
Which marlin Brando movie was banned in Italy?