515343
515343 515343
  • 20-10-2021
  • Mathematics
contestada

Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 20-10-2021

Answer: 6 dollars per kilogram

=====================================================

Explanation:

The mixed number 4 & 1/2 converts to the decimal form 4.5

The unit price is 27/(4.5) = 6 dollars per kilogram

------

If you wanted, you can think of it like this ratio

4.5 kg : 27 dollars

Dividing both parts of that ratio by 4.5 will lead to

1 kg : 6 dollars

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x ; 32x + 53 = 501
Points A(-2, 4), B(1, 3), C(4, -1) and D form a parallelogram. What are the coordinates of D?
why doesn't electric current flow through rubber?
What are some technologies that have led to the advancement of geographic techniques?
can you tell me what Is a Synonym?
what is the 'last straw'?
How do elements change as you move down a column in a periodic table? a.the atomic radius decreases b.the number of protons decreases c.the atomic mass decrea
why doesn't electric current flow through rubber?
What Is Catholic Theology?
what does 'bleeding edge' mean?