aminaw611 aminaw611
  • 16-11-2021
  • Mathematics
contestada

When Kayla bought gas, she
paid $18.48 for 11.2 gallons.
Find the price per gallon.

Respuesta :

mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 16-11-2021

Answer:

$1.65 per gallon.

Step-by-step explanation:

unit rate formula; cost / quantity

18.48 / 11.2 = 1.65

Answer Link
ap8678289
ap8678289 ap8678289
  • 16-11-2021

Answer:

1.65 per gallon

Step-by-step explanation:

Next time use a calculator, because all you do here is divide by the price and the units. Most of the time it will be this way, for example, if I paid 20 dollars for 10 pounds of beans, each pound would be 2 dollars, and all I did was divide 20/10.

Answer Link

Otras preguntas

What is the significance of England’s defeat of the Spanish Armada?
Write in pence the value of the 9 in £8.90
Which sentence uses a verb that agrees with its compound subject? A. A screwdriver and wrench is necessary for this project. B. The sisters and their brother ha
What is the numerical equivalent of setenta y seis?
the gram formula mass of a compound is 48 grams. The mass of 1.0 mole of this compound is
bob is 15 and susan is 21, find the ratio of his age to hers____________
Ana, ¿adónde ________ tú y tus amigos esta noche? A. vamos B. voy C. vas D. van
According to the fossil record, which statement is accurate? (1) Most of the species that have lived on Earth no longer exist. (2) Most of the
there are 5280 feet in a mile it's Aaron 13200 feet and how many miles did you run
Which system of equations has the same solution as the system below? 2x + 2y = 16 3x - y = 4 (1) 2x +