dalinemarce dalinemarce
  • 16-11-2021
  • Mathematics
contestada

: The cost of 30 sandwiche rolls at $1.50 per dozen is a. $3.00 b. $3.45 c. $3.75 d. $4.50 e. $4.80

Respuesta :

prachidhruw07
prachidhruw07 prachidhruw07
  • 16-11-2021

Step-by-step explanation:

their are total 12 sandwiche rolls in a dozen so,

price of 12 sandwiche rolls are $1.50

so, cost of 1 sandwich roll = 1.50/12 = $0.125

now,

cost of 30 sandwich rolls = 30 × 0.125 = $3.75

therefore, option C is correct.

HOPE THIS ANSWER HELPS YOU DEAR! TAKE CARE

Answer Link

Otras preguntas

What are the two major purposes for mitosis?
Katie has 200$ in her bank account if she wrote 6 checks for exactly $19.98 how does she have in her bank now
Which correlation coefficient represents a moderate negative correlation? a.r = –0.04 b. r = –0.24 c.r = –0.64d. r = –0.94
Jessica rode 9 miles father than Roger rode.Let r represent the.number of mile Roger rode.Write an expression for the number of miles Jessica rode.
A bacteria culture starts with 900 bacteria and doubles in size every half hour. ( a. how many bacteria are there after 4 hours?
1/12 ? 1 =1/12 which is it multiply or divide. Please explain how you got it.
How does metal casting make use of the different characteristics of liquids and solid
Martina filled a 100 mL container with water. Simone filled a 1.2 L container. How much more water did Simone have in her container?
Write the answer to essential question and draw examples
A cataract includes ______. A. double vision B. retina detachment C. defective lens curvature D. clouding of the lens