Nootieee Nootieee
  • 16-11-2021
  • Mathematics
contestada


A package of 5 pairs of insulated gloves costs $38.95. What is the unit price of the pairs of gloves?

Respuesta :

ArsonPog909 ArsonPog909
  • 16-11-2021
$7.79, because he bought 5 units. Divide 39.95 by 5 and you’ll find the unit price. Hope this helps!
Answer Link
pureromancebycrystal
pureromancebycrystal pureromancebycrystal
  • 16-11-2021
Divided 38.95 by 5 and you get $7.79 unit price for the pairs of gloves
Answer Link

Otras preguntas

Which statement best analyzes how the author develops the central idea across the two passages?.
Evaluate 3x + 2y and x = 5 and y = 1/2. Pls show work plss I will give you 100 points
How many combinations of march madness brackets are there.
1) A weather system is shown moving through the Southeast region of the United States in the map here. Which data would indicate if this were a tropical or a wi
Describe the transformation of f(x) to g(x).
How does the structure of the poems stanza break at line 17 contribute to the texts meaning (Poem - Momentum) A. The Stanza divides the poem between what happen
use sentences to describe who Amelia Earhart is​
Does media impact self-esteem, and if so, why? (Put in your own words)
HELP ME PLEASE!! ALOT OF POINTS!! Question is in the photo
go to my questions in my profile and answer them​