27farzine
27farzine 27farzine
  • 17-11-2021
  • Mathematics
contestada

1/2 hours: $1.25 What is the unit rate per hour?

Respuesta :

radienteur
radienteur radienteur
  • 17-11-2021

Answer:

$2.5/hr

Step-by-step explanation:

1/2 hr = 1.25

(1/2 hr)x2 = $1.25 x 2

1 hr = $2.5

Answer Link

Otras preguntas

What term refers to placing emphasis on a weak or offbeat?
Suppose you invest $250 in an account that pays 2.4% compounded quarterly. After 30 months, how much is in your account?
Is democracy as a way of life a characteristic of Athens, Sparta, or both? A. Athens B. Sparta C. Athens and Sparta
I have moist skin but no scales, and two pairs of legs. Although I have lungs and live on land, my young usually live in water and use gills to breathe.
Missing proportion 15/5 = 20/n
Which sentence uses the demonstrative correctly? A. Did You ask dad if he was finished reading that newspaper before You Cut It up for your science project? B.
If m∠A =91° and m∠B = 40°, find m∠1
What is the written form of the number 39? We waited in line at the supermarket deli until our number, 39, was called. A. thirty-nine B. thirty nine
Which sentence uses a transitive verb? A. Libraries are helpful places. B. The librarian shelved the books. C. Many libraries have some computers. D. The b
How do you simplify 9- sqrt 10 over 7-sqrt 6