brarkomalpreet862
brarkomalpreet862 brarkomalpreet862
  • 18-11-2021
  • Mathematics
contestada

which is the better but?A dozen eggs for $2.50 or one egg at a time on sale for $0.20 each



pls help

Respuesta :

trosethree855
trosethree855 trosethree855
  • 18-11-2021

Answer:

single egg

Step-by-step explanation:

0.20 x 12 = 2.40

regular = 2.50

Answer Link
leratophago
leratophago leratophago
  • 18-11-2021

Answer:

one egg a time

Step-by-step explanation:

We know a dozen eggs consists of 6eggs and in total it costs $2.50

Now 1 egg is $0.20 when you buy 5 more eggs separately it gives you a total amount of $1.25 so you save more money when you buy one egg at a time

Answer Link

Otras preguntas

Whats 42=-2d+6 answer?
2.300 in word form and the value of 3
230,000,000,000 im scientific notation
What is an ectopic pregnancy
663 round nearest ten and hundred
Which of the following projections is typically used for navigation? A. Mercator B. Goode's Interrupted Homosoline C. Robinson D. Orthographic
The american value of government by elected representatives of people was first demonstrated by the?
340 438 g how do I determine the number of significant figures in the measurement?
Whats 42=-2d+6 answer?
0.4825 rounded to the nearest hundredth