s1000051
s1000051 s1000051
  • 18-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better deal? $39.55 for 7 pairs of jeans OR $22.48 for 4 pairs of jeans

Respuesta :

lkhan23 lkhan23
  • 18-11-2021

Answer:

$22.48 for 4 pairs of jeans is a better deal.

Step-by-step explanation:

To find the price of one pair of jeans, you divide.

39.55 ÷ 7 = price of 1 pair of jeans

39.55 ÷ 7 = $5.65

22.48 ÷ 4 = price of 1 pair of jeans

22.48 ÷ 4 = $5.62

The price difference between the two prices is 3 cents. So, $22.48 for 4 pairs is a better deal that $39.55 for 7 pairs of jeans.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Can some one do these for me plzzz I need it ASAP
What is the formula of Cobalt 2 oxide?​
what must be present first in order for natural selection to occur???​
How does a virus infect a cell?
Identify the subordinating conjunction in the sentence and select the type of relationship it demonstrates. You can work faster than Jack can.
Which option below shows the polynomial 4x2 + 10 x factored using the GCF ?
“The Vietnam War was a turning point in the political and economic division in the United States.” Support, modify, or refute this statement.
In eukaryotic cells, DNA is packaged with proteins into structures called chromosomes. What advantage do chromosomes provide the cell? A. They allow all genes
Jon answers nine questions on a test. He is only finished with one-half of the test. How many questions are on the test?
I NEED ANSWER QUICKLY how did John Snow track Cholera?