Ffujioo
Ffujioo Ffujioo
  • 18-11-2021
  • Mathematics
contestada

Help me to answer this​

Help me to answer this class=

Respuesta :

yabsira97 yabsira97
  • 18-11-2021

Step-by-step explanation:

  1. To get cost per serving divide total cost of ingredients by NO. of servings.
  2. to find mark up price multiply cost per servings by mark up rate over 100.
  3. to get selling price subtract cost per serving from total cost of ingredients.
Answer Link

Otras preguntas

If a line with a slope of 4 crosses the y-axis at (0, 1), what is the equation of the line? y − 4x = 1 y + 4x = 1 x − 4y = 1 x + 4y = 1
what goal did Joseph Stalin establish for the Soviet Union
Organisms use different types of adaptations to aid in their survival. One type of butterfly mimics a dead leaf to evade predators. What type of adaptation is t
Which of Rome’s internal problems do you think were the most serious? Why?
The ultimate source of heat in the process of global warming is ?
Help Please! What was the main occupation for people arriving in California and Oregon in the 1850's? (A)Fruit farming (B)Gold mining (C)Salmon fishing (D)Timbe
According to the concept of reincarnation, what would a man hope to return as in the next life? A cow A woman An elephant A ghost
Which of the following statements best explains the significance of the Battle of Lexington? The Battle of Lexington ended the American Revolution. The Battle o
In which specimen were cells first identified?
The equation of the line of best fit of a scatter plot is y = −8x + 3. What is the the y-intercept? −8 −3 3 8