aliyabadel
aliyabadel aliyabadel
  • 18-11-2021
  • Mathematics
contestada

Angelique buys 16 cans of lemonade for $8.80 Find the cost of each can. Give units with your answer.​

Respuesta :

ericcartman10
ericcartman10 ericcartman10
  • 18-11-2021

Answer:

$0.55 for one can

Step-by-step explanation:

16 cans of lemonade = $8.80

1 can of lemonade = $8.80 / 16 = $0.55

Answer Link

Otras preguntas

what dose a short caustic laugh mean?
What words best describe the representative form of democracy as compared to a direct form of democracy? More efficient More democratic Indirect Equal
What does square mile mean
• Won the presidential election of 1828 • Was seen as a "common man" and represented the expansion of democracy • Filled government positions with people from h
What is 24x^2y^6-16x^6y^2+4xy^2 divided by 4xy^2?
create a problem that is solved by interpreting a quotient
Simplify these:9-7x       x-4 ------- + --------- x+7       x+7 7x     11x ----- - ------ x-7     x-7 9x       14x ----- -
x-3y=6 into slope intercept form. using y=mx+b
2x+7y=1 X+5y=2 answer using elimination method
THE SUM OF 36 AND TWICE THE FIRST NUMBER IS EQUAL TO THREE TIME THE SECOND NUMBER. IF YOU SUBTRACT THE FIRST NUMBER FROM THE SECOND NUMBER AND HALVE THE RESULT,