178870
178870 178870
  • 18-11-2021
  • Mathematics
contestada

4.99 for 13lb find the unit rate

Respuesta :

mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 18-11-2021

Answer:

$0.38 per lb.

Step-by-step explanation:

unit rate formula; cost / quantity

4.99 / 13 = 0.3838461538461

round to the nearest hundredth

Answer Link

Otras preguntas

Why did people think slavery was dying in 1790?
Which measure is of an angle that is coterminal with a 95° angle? 95° – (1,450n)°, for any integer n 95° – (1,080n)°, for any integer n 95° – (780n)°, for any i
Media scholar robert mcchesney has observed that the media oligopoly of the leading nine media giants is not the only threat to the diversity of opinion and inf
Which earth layer is most dense
how many times lager is the value 25,000 than 250​
The difference of value is what gives the human eye understanding of the ________dimension.
Completely random question out of pure, weird curiosity..... Is Botox a physical or chemical change? I know weird question
What are three parts of Jesus’ message to the rest of the world?
Which is the best definition of denotation? a. the meaning of a word in a different language b. the dictionary meaning of a word c. the additional meaning that
Xavier and Shawn are co-owners of a party-planning business. They split all of the profits 50-50 and are able to make decisions that are binding on both parties