msh309982 msh309982
  • 18-11-2021
  • Mathematics
contestada

2 lb for 3.38 what is the unit rate and cost

Respuesta :

mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 18-11-2021

Answer:

The unit rate is $1.69.

Step-by-step explanation:

unit rate formula; cost / quantity

3.38 / 2 = 1.69

Answer Link

Otras preguntas

When heated, magnesium combines readily with excess oxygen in the air to produce magnesium oxide, as shown in the following unbalanced equation. Mg (s) + O2 (g)
Write a method, findMax(), that takes in two integers and returns the largest value. Ex: If the program input is: 4 2 the method findMax() returns: 4 Note: Your
Elliott has the following capital gain and loss transactions for 2020. a. Short-term capital gain $3,000 b. Short-term capital loss (7,200) c. Long-term capital
¿Cuáles fueron las causas de la crisis de la crisis económica mexicana? ¿Cuáles fueron las consecuencias de la crisis económica mexicana?
(-3, 5) is located in ____ a. Quadrant ||| b. Quadrant | c. Quadrant |V d. Quadrant ||
Determine the value of”k” when the lines y=k/3x+2 and y=1/4x+2 are perpendicular.
Why is it important for scientist to be repeatable?
If a fire starts in an apartment will takeing a bath save you?
Can someone help me with some math probelms
what Will You nota miss about remote learning​