liblibvaughn
liblibvaughn liblibvaughn
  • 19-11-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME, IVE BEEN TRYING TO FIGURE OUT THIS PROBLEM FOR 10 MINUTES NOW. ;-;

PLEASE HELP ME IVE BEEN TRYING TO FIGURE OUT THIS PROBLEM FOR 10 MINUTES NOW class=

Respuesta :

Penguie13580 Penguie13580
  • 19-11-2021

Answer:

Apple A

Step-by-step explanation:

The first step to solve this problem is to convert all of the weights into pounds. Since 1 lb is equal to 16 oz, the 12 oz weight is equal to 0.75 lb.

The second step is to divide each of the costs by its associated weight.

Apple A: $6.90 ÷ 6 lb = $1.15 per pound

Apple B: $0.90 ÷ 0.75 lb = $ 1.20 per pound

Apple C: $0.45 ÷ 0.25 lb = $1.80 per pound

Comparing these results shows that apple A costs the least per pound.

Answer Link

Otras preguntas

I just really need help
My doctor told me that if i take clomid, i would be taking it on days five through nine of my normal menstrual cycle. she explained that this is when it will ha
find the value of x .. assume that segments that appear to be tangent are tangent .
She had 8 subscribers at the beginning of the month. One month later, her number of subscribers doubled and continued to double each month. Create a function t
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! Enter a recursive rule for the geometric sequence. 6, − 18, 54, − 162, ...
how would you solve for mass if you knew the density and volume
a. Find value of x and KL if K is between J and L.
Hail is mostly associated with _____ thunderstorms, tornadoes, typhoons, hurricanes
PLEASE HELP ASAP!!! SIX CORRECT ONGOING SENTENCES IN THE PAST USING IMPERFECT TENSE PLEASE!!!
What is a characteristic of total body fat?