ponchik248 ponchik248
  • 19-11-2021
  • Mathematics
contestada

At Ralphs 5 tomatoes cost $1.80.
At Vons 3 tomatoes cost $1.14.
Which is the better buy?

Respuesta :

anthonyyoung27
anthonyyoung27 anthonyyoung27
  • 19-11-2021

Answer:

I think 5 tomatoes cost $1.80

Answer Link
Melody08
Melody08 Melody08
  • 19-11-2021

Answer:

Ralphs.

Step-by-step explanation:

Ralphs:

5 tomatoes = $1.80

    1 tomato = $0.36

Vons:

3 tomatoes = $1.14

    1 tomato = $0.38

Hence, Ralphs would be a better buy.

Answer Link

Otras preguntas

what is the slope of 1.)13x-11y=-122.)9x-7y=-7
What are the major effects of the ozone hole?
how to graph the equation y=1/4x-6
The product of two consecutive positive integers is 27 more than 5 times the larger
why does Paine begin his argument for independence with a attack on the principle of monarchy and hereditary succession?
Which formula represents a compound whose molecules are tetrahedral? (A) BH₃ (B) C₂H₂ (C) CH₄ (D) H₂O (E) C₂H6₆
What's the volume of a cylinder
156 inches = how many yards and how many feet
if the sides of a square are increased by 3m,the area becomes 64m2. find the length of a side of the original square
how do you graph y=lxl - 3 please explain