denisse58 denisse58
  • 19-11-2021
  • Mathematics
contestada

1.)
15 lb turkey
for $45.00
OR
11 lb turkey
for $34.10

Respuesta :

rileygeo44
rileygeo44 rileygeo44
  • 19-11-2021

Even though you didn't say what the question is, I'm going to assume that you need to calculate what is the best price for the amount of turkey.

In order to do this you must divide the price of each turkey by the number of pounds it weighs.

So,

45/15

and,

34.10/11

The first costs you $3 per pound of turkey, and the second costs $3.10 per pound of turkey, this means that the first is 10¢ cheaper per pound.

Would you please mark my answer brainliest if it helped you? :D

Answer Link

Otras preguntas

is this a passive voice. A massage relaxed Jolie, instead of making her stressed.
why was music an important art in Sumer?
Fbi, irs, fcc, and cia are all abbreviations for _____.
hey i need a lot of help who is up for it
In what way did the Greek historian Herodotus contribute greatly to his academic field?Help!!
What's 26 divided by 37.70
Which of the following would be counted when measuring a country's GDP? a. human capital b. a sold computer c. natural resources d. factors of production
What is rubidium periodate chemical formula?
Which of the following statements is true about language in Central America? A. Most Central Americans have no way to communicate with other countries. B. Abo
Design skills can be developed by A. experimenting with different combinations of flower and plant materials. B. drawing your arrangements on paper befo