154508
154508 154508
  • 19-11-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells 6 apples for $2.82. At that rate, how much would 1 apple cost?

Respuesta :

sharrpbunny
sharrpbunny sharrpbunny
  • 19-11-2021

Answer:

$0.46

Step-by-step explanation:

6 apples = $2.82

1 apple = 2.82 / 6

= $0.46

Answer Link

Otras preguntas

if 10+3x-7x=6 what does x equal
Estimate 49% of 162. Use mental math to calculate 49% of 162. ???
What is .725 as a fraction
What were the positive and negative effects of Egypt being imperialized by Britain.
What is .725 as a fraction
(4a-5)+(3a+6) Adding polynomials
who over threw the nobles with the support of common people
Estimate 49% of 162. Use mental math to calculate 49% of 162. ???
who over threw the nobles with the support of common people
What is the essence of philosophical ethics