Joe bought 4 pizzas and 9 drinks. He spent a total of $70.25.
Write and solve a linear equation to find the cost of each pizza if each drink is $2.25.
Equation:
Solution:
**When entering equation, do NOT use spaces.
**When entering solution, enter numbers ONLY.

Respuesta :

Answer:

$12.5

Step-by-step explanation:

Total=$70.25

Drinks=$2.25x9

=$20.25

Pizza=$70.25-$20.25

=$50/4

=$12.5