Michelle bought 12 cookies and 8 cupcakes for $72. Jana bought 5 of the same cookies and 10 of the same cupcakes for $50. What is the price of each item?

Respuesta :

12x+8y=72
5x+10y=50
X=cookies, y=cupcakes
Cookies are 4$ each and cupcakes are 3$ each

Answer:

Step-by-step explanation:

x = cookies

y= cupcakes

12x + 8y = 72

 5x + 10y = 50

60x + 40y = 360

-20x - 40y = -200

40x = 160

x = $4 each cookie

12(4) + 8y = 72

48 + 8y = 72

8y = 24

y = $3 each cupcake