Kendrillian
Kendrillian Kendrillian
  • 17-01-2015
  • Mathematics
contestada

What makes a unit rate a unit cost

Respuesta :

HuiMurray HuiMurray
  • 19-01-2015
a unit rate is basically the same as a unit cost like for example if you buy 10 dogs for 1000 dollars total then its 1000/10 and each dog is $100. since its 100 for each dog its 100/1 so the unit cost is $100
Answer Link

Otras preguntas

What is a novel study?
Which is the most efficient method substitution or elimination or graphing to solve the system of equation. Explain why the method you pick is the is the most e
The average cost in China of an imported Volkswagen is the equivalent of $24,000. How much is that in yuan?
I need this done before tomorrow please help​
A rectangle is 18 inches long and 12 inches wide. What is the perimeter of this rectangle?
Tariq pays $41.85 for 5.5 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon.
Which development most influenced the expansion of trade? creation of guilds, growth of urban centers, increased food production, or efficient farming technique
If Arc BE in the coordinate system below is the arc of a circle with the center at the origin, what is the length of AB?A.3 B4 C.5​help pls
A farm uses an old grist mill wheel to grind corn. The wheel turns 105° and stops. How many degrees are left for the wheel to make one complete rotation? A)255
what is the slope of each line Line A y=1/2 x -4 Line B y=2x-3 The slope of line a = 1/2 The slope of line b=2 The slope of line a =-4 The slope of line b =-3 t