potatoetomatoes13
potatoetomatoes13 potatoetomatoes13
  • 16-12-2021
  • Mathematics
contestada

Which unit rate is the lowest price per ounce?

Choice A: 6 ounces of raisins for $3.06 Choice B: 13 ounces of raisins for $5.91

Respuesta :

Fr0gotten
Fr0gotten Fr0gotten
  • 16-12-2021

Answer:

I would say B

Step-by-step explanation:

3.06 / 6 = .51

5.96 / 16 = .45

.51 > .45

Answer Link

Otras preguntas

What are the orchid especimen that may grow on earth?
Which statement best explains why taxation without representation was a major issue for the colonist?
Arguments for the government imposing restrictions on foreign trade include
PLEASE HELP what is the value of x in the diagram? a. 15 b. 5 2/5 c. 19 d. 3/5
jeffery wei received a 6 year non subsidized student loan of 30000 at an annual interest rate of 5.2%. what are jeffery’s monthly loan payments for this loan af
Mosses, ferns, and lichens are primitive flowerless plants that usually reproduce by producing _______. A. fruit B. seeds C. spores D. cones
Question 7 plz help me saner this question
what are the spaced-out sections of this wave called?reflectionscompressionswavelengthrarefactions
which unit is most commonly used for measuring pressure? a. m^3 b. bar c. N/m^3 d.Celsius
essay on teacher student relationahip..300 to 400 words