nelly1989 nelly1989
  • 17-12-2021
  • Mathematics
contestada

Carli paid $15 for 20 packs of gum. How much would it cost carli to buy 45 packs of gum ?

Respuesta :

sugraasanches13 sugraasanches13
  • 17-12-2021

Answer:

60

Step-by-step explanation:

in this case, what we need to do is find cost each of the gum. And then multiple it 45. which is number of packs of gum that Carli want to buy.

[tex]\frac{20}{15}*45=60[/tex]

Answer Link
raine0000 raine0000
  • 17-12-2021
$33.75

45 / 20 = 2.25, so should cost 2.25 times more

15$ x 2.25 = $33.75
Answer Link

Otras preguntas

Three less than one-fourth of the product of eight thirds and nine. Please write equation, then solve.
Some members of the royal family in great britain had hemoplilia, a recessive sex linked bleeding disorder which of the following is true a. only male expresse
Which attribute of the characters in morality plays reflects the fact that these plays were naive allegories? They were biblical characters. They were character
Noticing nice things about people, and telling them, is an example of a. good listening. b. good communication. c. self-confidence. d. consideration.
Identify the following as an independent clause, subordinate clause, or neither: The hamburger came from Hamburg, Germany. * Independent Clause Subordinate C
DNA and RNA differ in all BUT one of the following ways. A) DNA is double-stranded, while RNA is single stranded. B) RNA uses the sugar ribose in its backbone,
how did the silk road benefit the Chinese economy
show your work for 70 divided by 6
what nuber ges halfway between 16 and 42
how do Virues respond to stimuli