kingblingg8784 kingblingg8784
  • 17-12-2021
  • Mathematics
contestada

Rosena bought an 8 pack of donuts. The donuts cost $28.00 all together. What is the unit rate for the donuts in dollars?

Respuesta :

ellasteinbecker17 ellasteinbecker17
  • 17-12-2021

Answer:

$3.50

Step-by-step explanation:

I hope this helps!

Answer Link
linnabickel
linnabickel linnabickel
  • 17-12-2021

Answer:

$3.50 per Donut

Step-by-step explanation:

Well if the total cost is $28.00 and there were eight donuts, then out equation would be 8 x ____=28

So, 28/8=3.5

Answer Link

Otras preguntas

What is the answer ??
Write the concentration equilibrium constant expression for this reaction. cr2o−27 (aq) + 6i− (aq) + 14h+ (aq) → 3i2 (s) + 2cr+3 (aq) + 7h2o (l)
By the 1790s, the phrase “we the people” had come to mean what?
how many atoms are in a teaspoon of salt
If it takes light 8.3 minutes to reach the sun from the earth,what is the distance of the sun from the earth?
The fifteenth amendment guarantees citizens the right to vote regardless of __________.
Part a consider the formation of nitryl fluoride: 2no2(g)+f2(g)⇌2no2f(g) the reaction is first order in f2 and second order overall. what is the rate law?
is x^4 +400 a complex conjugate
His parents tell you that their son has had a chest infection for the past two days and when they took him to their family doctor, they were told it was likely
Clara found the product of 3 – 6y2 and y2 + 2. Her work is shown below. (3 – 6y2)(y2 + 2) = 3(y2) + (–6y2)(2)    = 3y2 – 12y2    = –9y2 Is the student’s work co