pinkiepiecake11
pinkiepiecake11 pinkiepiecake11
  • 18-12-2021
  • Mathematics
contestada

Which bottle of water costs more per ounce: a 12
ounce bottle for $1.25 or a 16 ounce bottle for
$1.50?

I really need help with this!

Respuesta :

theoliviagracek
theoliviagracek theoliviagracek
  • 18-12-2021

Answer:

the second bottle

Step-by-step explanation:

To get the amount it costs per ounce, divide the amount of money by the number of ounces.

A water bottle that costs $1.25 for 12 ounces costs roughly 10 cents per ounce. A water bottle that costs about 9 cents per ounce.

therefore, the 16 ounce bottle is cheaper per ounce

Answer Link

Otras preguntas

can i get some information of shiites and sunnis that explains there split up??
What is the greatest common factor of 28 and 48??
Some students of taxation believe that progressive taxes destroy the: incentive to produce more machinery to produce more duty to produce more
which is bigger 80%of 150 or 3/4 of 200
Which is the correct terrm that indicated that an oceanic crust is pushed downward by a colliding contintental crust? A. drifting crust B. subduction C. uplift
Write an equation in point-slope form for the line through the given point with the given slope. (8, 3); m = 6
how did Hollywood ten demonstrate the nations anti-communist hysteria
mention two disadvantages of early forms of money, such as limestone, cattle, and shells.
how did the railroads guarantee the success of the industrial revolution
If a source is reasonable, we know A. the information offered is up-to-date, factual, detailed, and precise. B. the information is universally accepted. C.