carlosjr5033
carlosjr5033 carlosjr5033
  • 19-12-2021
  • Mathematics
contestada

Justin spends $15 at the grocery store. He buys a loaf of bread for $3 and buys 112 pounds of cheese. What is the price per pound of cheese?

Respuesta :

lottecohen22
lottecohen22 lottecohen22
  • 19-12-2021

Answer:

$0.11 per pound

Step-by-step explanation:

15 - 3 = 12

12/112 = 0.10714286

= about 0.11

Answer Link
bpadilla8
bpadilla8 bpadilla8
  • 05-05-2022

Answer:

the answer is

Step-by-step explanation:

p, price per pound of cheese

Answer Link

Otras preguntas

what is the volume of a cereal box that is 2 inches thick and 12 inches high and 10 inches high??
Which is greater 2/9 to 1/5
Can you reduce 8/45 it is a fraction
0.625 as a percent and fraction
Little help? Which general manager of the Brooklyn Dodgers integrated major league baseball by signing Jackie Robinson to play for his team? A. Ben Chapman B. B
How much did a single US Postage Stamp cost in 1995?
16 is 40% of what number?
river boat with a steam powered engine that could travel up or down stream
Which group believed the language of Article 10 of the Treaty of Versailles contradicted the power of Congress to declare war?
Which sentence uses a verb that agrees with its subject? A. Has your friends ever ridden in a truck? B. Among the trees were a lone gray squirrel. C. Where is t