Jengp4388 Jengp4388
  • 20-12-2021
  • Mathematics
contestada

Amal buys an eight-ounce jar of cherry jam for $3.92. What is the cost per ounce?

Respuesta :

h2kkikhhyn h2kkikhhyn
  • 20-12-2021
The cost per ounce is $0.49
Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 20-12-2021

Answer:

.49 per ounces

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of ounces

3.92 / 8 ounces

.49 per ounces

Answer Link

Otras preguntas

Physically, how did our body's change as we developed language?
Dont care anymore :( here yall go
12 To produce lithium nitrate you need? (1 Point) O potassium nitrate + lithium hydroxide O sodium nitrate + lithium hydroxide O lithium hydroxide + nitric acid
How much cation is people
please help pleaseeeeeee
find the greatest 5 digit number which exactly divide by 16, 56 and 120​
Why did the Soviet Union change sides and end up fighting for the Allies? Group of answer choices Because they wanted to help France Because Roosevelt promised
Find the probability of spinning each of the following colors P=probability Write each probability as a fraction. 1/3 red 2/5 yellow 1/6 blue ? green a. What i
The cost of a call was $1.00
How the fight ended?