mondira1 mondira1
  • 20-01-2015
  • Mathematics
contestada

Twelve eggs cost $2.04. how much would 18 eggs cost?

Respuesta :

m33N0
m33N0 m33N0
  • 20-01-2015
If 12 eggs cost $2.04, then figure out how much 1 egg costs. You do that by dividing the total (2.04) by the amount (12) = 0.17. Take that number and multiply by how many eggs (18) and you'll get the total. ($3.06)
Answer Link
Terrilady5
Terrilady5 Terrilady5
  • 20-01-2015
12 eggs is $2.04 so half of 12 eggs is 6 so half of 12 eggs would be $1.02 so 18 eggs is $3.06
Answer Link

Otras preguntas

which equation represents a line which is parallel to the line x-3y=15?
Which graph represents a function?
Help Please! The Neolithic age saw a great rise in the human population. People settled down in villages and built sturdier ______ to live in. A. caves B. huts
(4.1357 x 10^-15) x (5.4 x 10^2) Answer must be in scientific notation
the first rule of first aid ​
pleasee helpp. Find all missing angles.​
Use the vertical line test to determine whether or not the graph is a graph of a function.
Andrew solved the following inequality, and his work is shown below: −4(x + 8) ≤ −2x + 50 −4x − 32 ≤ −2x + 50 −2x − 32 ≤ 50 −2x ≤ 82 x ≤ −41 What mistake did
. Are liquids X and Y in questions 35 - 37 the same liquids? (Hint: Choose ONE.) Yes because they have the same mass. Yes because they have the same density. No
Need help with this please help