sheriserichardson20 sheriserichardson20
  • 17-01-2022
  • Mathematics
contestada

You buy rice at $0.71 a pound. One batch of fried rice requires 6.5 pounds of rice. How much does the rice for one batch cost?

Respuesta :

aubreyparrish09
aubreyparrish09 aubreyparrish09
  • 18-01-2022

Answer:

about $4.61  

Step-by-step explanation: you cant split 1 cent and 35 + 35 is 70 and that is half for the half pound  then just use 71 cents x 6

Answer Link

Otras preguntas

5000 is 1/10 of what
Round 87 to the nearest ten?
Matter is needed to transfer thermal energy by blank and blank
a real car is moving at 10 km/h has more momentum than a toy car moving at the same rate because??
Barbara has 9 stuffed animals. Trisha has 3 times as many stuffed animals as Barbara. How many stuffed animals does Trisha have? Please help.
The sun is about 93 times the sixth power of ten miles from earth.what is the distance written as a whole number? Plz answer today! Thanks alot!!
what city is at 60 degrees north and 150 degrees west
Elaine is 8fears younger than her brother Tyler.the sum of their ages is 34.Define a variable and then write and solve an equation to find Elaine's and Tyler's
Pencils are packed 10 to a box.  A classroom carton has 10 boxes.  Lee needs to buy 370 pencils.A.  How many boxes does lee need to purchase? Use place value to
What is 5.6 × 10^−3 yd/year in feet per day?  A.6.813 × 10^−7  ft/day  B.6.132 × 10^−6  ft/day  C.5 × 10^−6  ft/day  D.4.6 × 10^−5  ft/dayPlease explain the ans