blood65 blood65
  • 17-01-2022
  • Mathematics
contestada

. A 20 case of water bottles are on sale for $7.20.

What is the unit rate?

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 17-01-2022

Answer:

$0.36

Step-by-step explanation:

To find the unit cost divide the total cost by the number of bottles

$7.20 ÷ 20 = $0.36

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was a direct result of Vasco Da Gama's voyage of 1497-1499? A. Prince Henry no longer had personal interest in funding voyages for explo
A piece of cable 8.5 cm long weighs 52 grams. How much does a cable that is 10 cm long weigh
What is 1/8 in a decimal
How might the world be different if we all shared the same culture
rewrite the numbers from least to greatest 0.33,-0.12,-0.127,0.2,45/10
Why might a historian use periodization when writing about ancient greece?
How did world war 1 affect the racial and ethnic makeup of american cities?
boris currently has $1200 in his saving account.. he saves$25 per month.he saves the same amount each month and does no take any money out of the account.in how
What is the most pressing challenge facing Middle East in terms of its water supply?
What kind of solution occurs in your mouth when you eat something with a high salt content?