gabbailey2025
gabbailey2025 gabbailey2025
  • 17-01-2022
  • Mathematics
contestada

Gerry spends $1.25 each day on lunch at school. On Fridays, she buys an extra snack for $0.55. How much money will she spend in two weeks?

Respuesta :

iciclepiano18
iciclepiano18 iciclepiano18
  • 17-01-2022

Answer:

$13.60

Step-by-step explanation:

First let's find how much Gerry spends on lunch in 2 weeks (assuming she goes to school 5 days a week):

$1.25*10=$12.50

Now we find out how much she pays for the extra snack. Since in 2 weeks there are 2 Fridays then:

0.55*2=$1.10

Then we add these two together to get:

$12.50+$1.10=$13.60

Answer Link

Otras preguntas

Why are all 6 digit Fredholl numbers composite
Syah work as senior designer in creative design company. he is an imaginative person and always updates himself with the latest technology and software. and he
What is the difference between refraction and rarefaction?
for plants light temperature, touch, and gravity are all forms of what?
What is the difference between refraction and rarefaction?
what happens when something goes wrong with transcription and translation
advantages and disadvantages of resonance
What does it mean to you to be a thoughtful consumer of media?
Which of the following did NOT contribute to the Great Depression? (A) buying stocks on margin (B) consumer installment buying (C) underconsumption of goods (D)
slugs are the only member of what that have no shells