castillogildardo82
castillogildardo82 castillogildardo82
  • 18-01-2022
  • Mathematics
contestada

3. Grapes cost $1.75 per pound how much do 0.4 pounds of grapes cost?

3 Grapes cost 175 per pound how much do 04 pounds of grapes cost class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 23-01-2022

Answer:

  $0.70

Step-by-step explanation:

The cost is found by multiplying the cost per pound by the number of pounds:

  $1.75/lb × 0.4 lb = $0.70

0.4 pounds of grapes cost $0.70.

Answer Link

Otras preguntas

The half-life of a radioactive isotope is 20.0 minutes. what is the total amount of a 1.00-gram sample of this isotope remaining after 1.00 hour?
Type 1 diabetes is caused by a mutated gene. (True of false)
Which is .333 written in its simplest fraction form? a. 3/ 33 b. 1,000/333 c. 1/3 d. 333/ 1,000
The area of a rectangular garden is 6375 ft squared. if the width of the garden is 75 feet, what is its length?
what is the pythegeoren theory
If 180.5 kj of heat are required to boil 80.00 grams of water, what is the heat of vaporization of water?
In a redox reaction the substance that accepts electrons is said to be
What is a record of income and expenditures for a particular period
Which form of gustar is appropriate for the following sentence? A nosotros ______________ escuchar música. te gusta les gusta nos gusta me gusta
how do you solve sin9x/1-cos^2(9x)