efannin27 efannin27
  • 18-01-2022
  • Mathematics
contestada

Miguel bought 8 equally priced pens for $3.84.

How much will 15 of these pens cost?


$10.42

$7.20

$5.89

$2.05

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 18-01-2022

Answer:

  • For 15 pens, the cost is $7.2

Step-by-step explanation:

We know that:

  • 8 pens = $3.84

Work:

  • 8 pens = $3.84

Divide the RHS:

  • => 1 pen = 3.84/8
  • => 1 pen = 0.48

Multiply the RHS:

  • => 15 pens = 0.48 x 1
  • => 15 pens = $7.2

Hence, for 15 pens, the cost is $7.2

Hoped this helped.

[tex]BrainiacUser1357[/tex]

Answer Link
raddugas
raddugas raddugas
  • 18-01-2022
The cost of 15 pens is $7.20.


3.48 divided by 8 is 0.48. Multiply that by 15 and you get 7.2 or $7.20
Answer Link

Otras preguntas

How do you solve the problem?
Why did they pass the native american graves protection and repatriation act?
What basic problem movtivates the hunter in the opening lines of the story
How do you find the antecedent of a relative pronoun?
William has been experiencing pain in his side and scant, pink-colored urine. His urologist suspects a problem in William’s kidneys. He orders imaging tests and
What machine did eli whitney invent??
Match each item in Column A to an answer in Column B.   Which attribute matches the given triangle?   Column A Column B 1. isosceles triangle 2. equilateral tr
idk how to solve c=85x+60
Who was responsible for the attack pictured in this image? a)Iraq B)Iran c)Al-Qaeda d)Afghanistan
A figure of speech in which living or human characteristics are attributed to nonliving or nonhuman things is called