mrs3pointerbocas mrs3pointerbocas
  • 18-01-2022
  • Mathematics
contestada

A 3-pack of juice boxes costs $2.10. A 9-pack of the same juice boxes costs $5.58. Which is the better deal?

Respuesta :

misteradam0312
misteradam0312 misteradam0312
  • 18-01-2022

The 9-pack of juice boxes is a better deal because buying a 3-pack of juice boxes 3 times costs more than buying the 9-pack.

Answer Link

Otras preguntas

If any pair of three lines are parallel, then are all three lines are coplanar? Parallel Lines - Lines that never intersect Coplanar - Points that lie in a plan
i need a cirtain amount of words (just look at photo)​
Select the correct answer from each drop-down menu. Complete the sentences to describe how power generation works. All____ work on the same basic principle of c
What do Pharmacy Professional Organizations provide ? a ) Mediation for disputes between employers and pharmacy employees b ) Free samples of new medication Ref
A picture with a width of 8 inches and a length of 12 inches must be enlarged so that the length is 48 inches. What will the width equal?
Use the spinner below to find the probability of getting the following after 1 spin. P(2 or 6) = (Round to 4 decimal places)
need help with these two i am missing.
Where can students view video tutorials,discussions and blog related to a number of different subjects? Please asnwer
Select the two correct answers. According to Article III, Section 2 of the Constitution, over which cases would federal courts hold jurisdiction? cases involvin
Write of paragraph about Natural Resources of our Nepal country.​