somosleyenda1722 somosleyenda1722
  • 18-01-2022
  • Mathematics
contestada

Peter bought a 8 lemons for six dollars each lemon was the same price what was the cost for one lemon?

Respuesta :

lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 18-01-2022

Answer:

the answer is 1.33

Step-by-step explanation:

8÷6= 1.33

so, each lemon individually costs 1.33

Answer Link

Otras preguntas

M Y (4x - 1) (2x +5) Р W M
A diprotic acid (H2X) titrated with a solution of NaOH for 25 ml of the acid 87.42 ml of a 1.95 M solution of NaOH was required to reach the equivalent point, t
Hi, would you like to be my friend? I'm from Indonesia and want to explore another world of brainly and now I need a friend:)​
Identify ways in which care workers can empower individuals
Which graph represents f(x) = -1/4 x^6
2. What is the main reason kettlebells have become so popular? They come in different colors. They allow a person to more closely mimic real movement. They come
A number line going from 0 to 1. There are 6 equal spaces between 0 and 1. The line contains 0, A, B, blank, C, D, 1. What fraction is represented by Point A? P
how to turn x+7y=20 into y=mx+b
Jamal finds some dimes and quarters in his change purse. How much money (in dollars) does he have if he has 9 dimes and 4 quarters? How much money (in dollars)
Which table represents a nonlinear function? X у X y -70 -11 22 -4 2 -6 12 2 6 1 --2 5 8 9 -18 х у х у - 4 0 -38 -2 -3 0 5 -4 50 6 5 -3