browne6957
browne6957 browne6957
  • 19-01-2022
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 12 apples for $3.12?

Respuesta :

keedgotdestroyed
keedgotdestroyed keedgotdestroyed
  • 19-01-2022

Answer:

$3.85? 12/3.12 = $3.85

The answer would have came out of 3.84615384615

Then round up the answer to 3.85.  So the unit price is $3.85.

Answer Link

Otras preguntas

Use technology to compute the critical value z subscript alpha divided by 2zα/2 that corresponds to a 97​% level of confidence.
HELP ASAP Solve the system of equations twice using elimination. First, eliminate the x in your solution steps and solve. Then, eliminate the y in your solution
What is the length of AB and how do I solve it?
How many grams of C reacts with diboron trioxide to produce 2.43 moles of B₄C₃(s)?
Read the statement and then select the box that identifies the statement as Strength, Weakness, Opportunity, or Threat. They have strong market power over their
18%(25)+92-50=n+1-60
Why do spouses divorce? ​
A machine which is 70 efficient raises a 10 kg body through a certain distance and spends 100 j energy. the body is then released. on reaching the ground, the k
Raggs, Ltd. a clothing firm, determines that in order to sell x suits, the price per suit must be p=140-0.5x. It also determines that the total cost of producin
Which of the following is not true regarding obstructive pulmonary disease? 1) Reduced residual volume 2) Related to Chronic Bronchitis 3) Blockage of normal fl