mowens0713 mowens0713
  • 19-01-2022
  • Mathematics
contestada

Cost of 2 lbs of apples is $ 4.50. What is the cost of 5 lbs of apples in $?
Group of answer choices

Respuesta :

mbayanna03 mbayanna03
  • 19-01-2022
$11.25 If 2lb is $4.50 that means each pound is $2.25. Multiply $2.25 by 5 and you get $11.25.
Answer Link

Otras preguntas

Assuming the population variances are known, the population variance of the difference between two means is ______. the sum of the two population variances.
Which climate favors mechanical weathering?
The graph of a sinusoidal function has a minimum point at (0,-10)(0,−10)left parenthesis, 0, comma, minus, 10, right parenthesis and then has a maximum point at
refer to the exhibit. an engineer issued the ping 192.168.3.100 command from r1, and the ping was successful. are there any routes that would not be verified as
What do mitochondria do in healthy cells, and ny had defective mitochondria caused David to lose his vision?
if two numerical variables have a correlation coefficient greater than 0.5, we can assume one variable causes the other.
In the morning, James has 3 transportation options to work, and in the evening he has the same 3 choices for his trip home. What is the probability that he'll t
For the standard normal variable Z, find the probability P(Z>3.7)
in 1789, there were supreme court justices; since 1869, there have consistently been justices.
suppose 29.0 g of ice at -10.0c is placed into 300.0 g of water in a 200.0-g copper calorimeter. the final temperature of the water and copper calorimeter is 18